Жюү жицүгийн улсын аваргууд тодров

Монголын жюү жицүгийн холбооны өсвөр үе, насанд хүрэгчдийн УАШТ өнгөрсөн амралтын өдрүүдэд болж өндөрлөлөө. Спортын төв ордонд болсон тус тэмцээний нээлтийн үйл ажиллагаанд Монголын жюү жицүгийн холбооны хүндэт ерөнхийлөгч Б.Мягмардорж, дэд ерөнхийлөгч Х.Эрдэнэбаатар,  мөн тус холбооны мөнгөн гишүүн Ц.Чинзоригт, Хөдөлмөрийн баатар, гавьяат тамирчин Х.Цагаанбаатар, Монгол Улсын Ардын багш Ч.Насантогтох, ерөнхий шүүгч АНУ-ын иргэн, “Ралф Грейсси Беркли салбарын захирал, жюү жицүгийн хар бүст Дэвид Клахан тэргүүтэй хүмүүс оролцсон юм.

Нээлтийн үеэр Монголын жюү жицүгийн холбооны ерөнхийлөгч “Жюү жицүгийн спорт Монгол Улсад хөгжөөд хэдийнэ 10 гаруй жил болжээ. Энэ хугацаанд жюү жицүгийн спорт нь манай оронд маш хурдацтай түгэн дэлгэрч, хэдийнэ тив дэлхийн аваргуудтай болсон байна. Бидний хувьд ч энэ хугацаанд жюү жицүгийн спортыг улам хөгжүүлэхээр шаргуу ажилласаар ирлээ. Ингээд энэ удаагийн Монгол Улсын жюү жицүгийн аварга шалгаруулах тэмцээнд оролцож буй нийт баг тамирчдад амжилт хүсье” хэмээн онцолсон юм.

Мөн энэ үеэр ерөнхий шүүгч АНУ-ын иргэн, “Ралф Грейсси Беркли салбарын захирал, жюү жицүгийн хар бүст Дэвид Клэхэныг “Биеийн тамир спортын газрын хүндэт тэмдэг”-ээр шагнасан.

10 жилийн ойтойгоо золгосон Монголын Жюү Жицүгийн холбоо энэ оны эхэнд хоёр том тэмцээн зохион байгуулж буйн эхнийх нь улсын аварга шалгаруулах тэмцээн байлаа. Харин удаах тэмцээх нь нэгдүгээр сарын 27-28-нд Улаанбаатар хотод болох Арабын нэгдсэн Эмират улсын холбоотой хамтран зохион байгуулах Азийн нээлттэй тэмцээн юм.

Монголын жюү жицүгийн холбооны Улсын аварга шалгаруулах тэмцээний эхний өдөр өсвөр үе, насанд хүрэгчид, мастерс ангиллын тэмцээн болж шилдгүүдээ тодруулсан. Тэмцээний хоёр дахь өдөр No Gi болон контак жюүжицүгийн анхдугаар тэмцээн тус тус болсон юм. Амралтын өдрүүдэд үргэлжилж буй тус тэмцээн нь насанд хүрэгчдийн найм, мастерсийн дөрөв, No Gi төрлийн тав, өсвөр насны зургаа дахь удаагийн улсын аварга шалгаруулах тэмцээн болж байгаагаараа онцлог байсан. Энэ удаагийн тэмцээнд хот, хөдөөгийн нийт 36 байгууллагын 350-иад тамирчин өрсөлдөж хурд хүч, авхаалж самбаагаа сорьсон юм.   

Ингээд 2018 оны Монголын жюү жицүгийн холбооны Улсын аварга шалгаруулах тэмцээнд амжилттай оролцож, медальт байрт шалгарсан нийт тамирчдын нэрсийг хүргэе.

Өсвөр

- Цагаан бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 24 кг-ын жинд “Garuda” клубын тамирчин Н.Бат-Эрдэнэ алт, Архангай спорт сургуулийн тамирчин Б.Дөлгөөн мөнгө, “Шинэ бадрах дэвжээ”-ний О.Анарбилэг, “Их шавь” дэвжээний тамирчин А.Мандахнар хүрэл медаль хүртсэн.

 - Цагаан бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 27 кг-ын жинд “Baruun-Kharaa BJJ”-ийн тамирчин Б.Сүхбат алтан медаль хүртэж “Шинэ бадрах дэвжээ”-ний Б.Отгоншагай мөнгө,  “Garuda” клубын тамирчин А.Анар хүрэл медаль хүртжээ.

-Шар бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 27 кг-ын жинд “Их шавь”-дэвжээний Б.Ууган-Эрдэнэ алт, мөн тус дэвжээний тамирчин Э.Шагжаасүрэн мөнгө, хүрэл медалийг “Гаруда” клубын тамирчин М.Ганбадрал тус тус хүртлээ.

-Цагаан бүсний бага насны эмэгтэй тамирчдын 25 кг-ын жинд Борнуур дэвжээний Г.Мөнхжаргал алт, Сонгино хайрхан дүүргийн тамирчин Ц.Анар алтан медаль хүртлээ.

- Цагаан бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 32 кг-ын жинд “Garuda”-ийн С.Удвал алт, Сонгино хайрхан дүүргийн Б.Эрдэнэтуяа мөнгөн медаль тус тус хүртлээ.

-Цагаан бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 30 кг-ын жинд “Selenge Jiu Jitsu”-ийн тамирчин О.Тэргэл алт, “Шинэ бадрам дэвжээ”-ний Т.Дэлгэрсайхан мөнгөн медаль хүртсэн бол  О.Буяндэлгэр, Б.Сугардорж нар хүрэл медалийн эзэн боллоо.

-Шар бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 30 кг-ын жинд “Шинэ бадрах дэвжээ”-ний М.Төгсжаргал алт, “Их шавь дэвжээ”-ний тамирчин Б.Ням-Эрдэнэ мөнгө, У.Тэмүүлэн, Б.Ням-Эрдэнэ нар тус тус хүрэл медаль хүртлээ.

 - Шар бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 34 кг-ын жинд “Monde Bjj”-ийн тамирчин Ү.Батнасан алтан медаль хүртсэн бол тус дэвжээний тамирчин М.Одгэрэл мөнгө, Сонгино хайрхан дүүргийн тамирчин Б.Сэдэдрагчаа, “Monde Bjj” клубын тамирчин А.Сүхжаргал нар хүрэл медалийн эзэн боллоо.

- Цагаан бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 34 кг-ын жинд Сүхбаатар аймгийн тамирчин Э.Мөнх-Оргил алт, “Garuda” клубын Б.Найдан мөнгө, Сонгино хайрхан дүүргийн тамирчин Х.Алтангэрэл, Шинэ бадрах дэвжээний Б.Хүслэн-Эрдэнэ нар хүрэл медаль тус тус хүртлээ.

- Цагаан бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 34 кг-ын жинд “Selenge Jiu Jitsu”-ийн З.Содбилиг алт, Ө.Гүнбилэг мөнгө, “Monde Bjj”-ийн тамирчин Г.Баатархүү, Борнуур дэвжээний тамирчин Ж.Аз нар тус тус хүрэл медаль хүртлээ.

- Цагаан бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 38 кг-ын жинд “Baruun-Kharaa BJJ”-ийн тамирчин О.Өсөхбаяр алт, “Шинэ бадрах” дэвжээний тамирчин Д.Төгөлдөр мөнгө, “Genco”-ийн тамирчин Б.Бадрал хүрэл медалийн эзэд боллоо.

- Цагаан бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 38 кг-ын жинд Баруун хараа дэвжээний Б.Батдаваа алт, Борнуур дэвжээний Ч.Дамдин мөнгөн медаль хүртлээ.

- Цагаан бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 37 кг-ын жинд Сонгино хайрхан дүүргийн Б.Бат-Оргил алт, “Genco” клубын тамирчин Г.Хатанбаатар мөнгөн медаль хүртлээ.

-Цагаан бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 37 кг-ын жинд “Garuda” клубын тамирчин  Г.Дөлгөөн алт, “Genco”-ийн М.Анар мөнгө, Сонгино хайрхаан дүүргийн Н.Буянхишиг хүрэл медаль хүртжээ.

-Цагаан бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 42 кг-ын жинд “Их шавь дэвжээ”-ний М.Толуй алт, Г.Гарамхүү мөнгө, “Genco”-ийн Д.Дэлгэрсайхан хүрэл медаль хүртлээ.

-Цагаан, саарал бүсний өсвөр насны эмэгтэй тамирчдын 48 кг-ын жинд Сонгино хайрхан дүүргийн Б.Алтанзул алт, “Ikh Shavi Dojo”-ийн У.Нандинчимэг мөнгөн медаль хүртлээ.

 -Цагаан, шар бүсний өсвөр насны эрэгтэй тамирчдын 66 кг-ын жинд З.Болдбаатар алт, П.Батхишиг мөнгөн медаль хүртэв.

- Цагаан, шар бүсний бага насны эмэгтэй тамирчдын 40 кг-ын жинд “Genco”-ийн Г.Нандинцэцэг алтан медаль хүртлээ.

- Цагаан бүсний бага насны эмэгтэй тамирчдын 44 кг-ын жинд Н.Хэрлэнтуул  алт, О.Оюунгэрэл мөнгөн медаль хүртэв.

-Шар, ногоон бүсний өсвөр насны эмэгтэй тамирчдын 52 кг-ын жинд “Monde Bjj”-ийн тамирчин М.Бямбасүрэн алт, Сонгино хайрхан дүүргийн С.Элбэгзаяа мөнгөн медаль хүртэв.

- Шар бүсний өсвөр насны эрэгтэй тамирчдын 55 кг-ын жинд “Garuda” клубын тамирчин Б.Ган-Эрдэнэ алт, П.Эрдэнэбат мөнгөн медаль хүртлээ.

- Цагаан бүсний өсвөр насны эрэгтэй тамирчдын 56 кг-ын жинд Шинэ бадрах дэвжээний Ж.Гансүрэн алт, “Monde Bjj”-ийн Б.Мөнхтөр, “Genco”-ийн Б.Батбаатар нар медальт байранд шалгарлаа.

-Шар бүсний өсвөр насны эрэгтэй тамирчдын 56 кг-ын жинд  “Ikh Shavi Dojo”-ийн Б.Нямбазар алт, “Genco”-ийн Д.Самданжамц мөнгөн медаль хүртлээ.

 - Цагаан бүсний бага насны эрмэгтэй тамирчдын 63 кг-ын жинд Борнуур дэвжээний Ц.Одонтуяа алт, “Genco” клубын тамирчин Д.Алтанцэцэг мөнгөн медаль тус тус хүртлээ.

- Цагаан бүсний бага насны эрмэгтэй тамирчдын 67 кг-ын жинд  “Ikh Shavi Dojo”-ийн Х.Өлзийсайхан алт,  Шинэ бадрах дэвжээний Б.Мөнх-Эрдэнэ мөнгөн медаль хүртлээ. Хүрэл медалийг Д.Очирпүрэв хүртлээ.

- Шар бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 42 кг-ын жинд “Шинэ бадрах дэвжээ”-ний Б.Шинэтулга алт, “Genco” клубын тамирчин А.Мөнххуяг мөнгөн медаль хүртсэн байна.

- Цагаан бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 42 кг-ын жинд “Genco” клубын тамирчин Г.Таван-Эрдэнэ алт, “Ikh Shavi Dojo”-ийн тамирчин У.Билгүүнтөгөлдөр мөнгөн медаль тус тус хүртлээ.

-Цагаан бүсний өсвөр насны эрэгтэй тамирчдын 42 кг-ын жинд “Hiro Brazilian Jiu-Jitsu”-ийн тамирчин У.Тэмүүлэн алт, Сонгино хайрхан дүүргийн Ч.Гомбо-Очир мөнгөн медаль тус тус хүртлээ.

- Цагаан бүсний өсвөр насны эрэгтэй тамирчдын 45 кг-ын жинд “Monde Bjj”-клубын тамирчин Г.Баатархүү алт, “Ikh Shavi Dojo”-ийнй тамирчин Г.Болор-Эрдэнэ мөнгө, “Baruun-Kharaa BJJ”-ийн Ч.Бат-эрдэнэ хүрэл медаль тус тус хүртлээ. 

- Цагаан, шар бүсний бага насны эрэгтэй тамирчдын 46 кг-ын жинд “Женко” клубын тамирчин Г.Өнөболд алт, Шинэ бадрах дэвжээний тамирчин О.Тэмүүлэн мөнгө, “Ikh Shavi Dojo” дэвжээний Б.Батхүү, Г.Болор-Эрдэнэ хүрэл медаль тус тус хүртлээ.

- Цагаан бүсний өсвөр насны эрэгтэй тамирчдын 50 кг-ын жинд “Mongolian Judo Academy-ийн А.Азжаргал алт, “Baruun-Kharaa BJJ”-ийн тамирчин Б.Бамцэнд мөнгөн медаль хүртлээ.

- Цагаан бүсний өсвөр насны эрэгтэй тамирчдын 50 кг-ын жинд алтан медалийг  “Ikh Shavi Dojo”-ийн тамирчин Ц.Өсөх-Ирээдүй, мөнгөн медалийг Архангай аймгийн спорт сургуулийн С.Жамъяандорж хүртлээ. Харин мөнгөн медалийг “Шинэ бадрах дэвжээ”-ний А.Мөнхтулга тус тус хүртлээ. 

- Цагаан бүсний өсвөр насны эрэгтэй тамирчдын 50 кг-ын жинд Сонгино хайрхан дүүргийн тамирчин Б.Баасандорж алт, “Selenge Jiu Jitsu”-ийн тамирчин Б.Шинэ-Зориг мөнгөн медаль хүртсэн бол “Monde Bjj”-ийн Б.Билгүүн хүрэл медаль хүртлээ.

- Цагаан бүсний өсвөр насны эмэгтэй тамирчдын 75 кг-ын жинд “Genco” клубын тамирчин У.Анужин алт, Ц.Санжидмаа мөнгөн медаль хүртлээ.

Залуучууд

Цагаан бүсний эмэгтэй 44 кг-ийн жинд

        2.С.Сарантуяа

Цагаан бүсний эрэгтэй 46 кг-ийн жинд

  1. Ж.Эрхэмбилэг
  2. Ч.Шинэбаяр
  3. Б.Батсүх

Цагаан бүсний эмэгтэй 49 кг-ийн жинд

  1. Г.Анударь
  2. О.Отгонбуян
  3. Б.Бумчин

Хөхбүсний эмэгтэй 52 кг-ийн жинд

  1. Л.Есөн-Эрдэнэ
  2. Ц.Хүслэн

Цагаан бүсний эрэгтэй50 кг-ийн жинд

  1. Э.Тулга
  2. Ц.Галбадрах
  3. Б.Бат-Оргил

Цагаан бүсний эмэгтэй 55 кг-ийн жинд

  1. Э.Түвшинзаяа
  2. У.Саранмөнх
  3. А.Урангуа

Цагаан бүсний эрэгтэй 60 кг-ийн жинд

  1. Б.Содбаяр
  2. С.Тэмүүлэн
  3. Х.Эрдэнэбат
  4. Л.Ууганбат

Цагаан бүсний эмэгтэй 57 кг-ийн жинд

  1. Ц.Сүрэнжав
  2. Г.Баасанжаргал
  3. А.Норовсүрэн
  4. Э.Энх-Уянга

Цагаан бүсний эмэгтэй 63 кг-ийн жинд

  1. Б.Хулан
  2. Б.Болормаа
  3. Т.Энхтуул

Цагаан бүсний эрэгтэй 66 кг-ийн жинд

  1. Б.Наянбуу
  2. Б.Мөнхболд
  3. Ц.Элбэгбаяр

Цагаан бүсний эрэгтэй 73 кг-ийн жинд

  1. С.Оргодол
  2. Б.Батхүү

Цагаан бүсний эмэгтэй 70 кг-ийн жинд

  1. А.Хонгорзул

Цагаан бүсний эрэгтэй 81 кг-ийн жинд

  1. Г.Мөнх-Эрдэнэ
  2. Б.Билгүүн

Цагаан бүсний эмэгтэй 82 кг-ийн жинд

  1. Г.Дэлгэрцэцэг
  2. Ц.Буянжаргал

Насанд хүрэгчид

Насанд хүрэгчдийн цагааан бүсний эмэгтэйчүүдийн 55кг-ийн жинд

  1. Э.Түвшинзаяа
  2. У.Саранмөнх
  3. А.Урангуа

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн цагаан бүсний 69кг-ийн жинд

  1. Г.Лхагвасүрэн
  2. С.Сүхбат
  3. Г.Лувсанжамц

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн цагаан бүсний 56кг-ийн жинд

  1. З.Гарижин
  2. С.Идэрмөнх

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн цагаан бүсний 62кг-ийн жинд

  1. Б.Ариунбаяр
  2. Б.Алтансүх
  3. Д.Энх-Эрдэнэ

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн цагаан бүсний мастерс ангилалын 69 кг-ийн жинд

  1. З.Батхүү
  2. Б.Баярням

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн цагаан бүсний мастерс 2 ангилалын 69 кг-ийн жинд

  1. С.Чинзориг
  2. А.Өнөржаргал
  3. Р.Батбаяр

Насанд хүрэгчдийн эмэгтэй цагаан бүсний 70 кг-ийн жинд

  1. А.Билгүүн
  2. Т.Хонгорзул

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн цагаан бүсний мастерс ангилалын 77 кг-ийн жинд

  1. Т.Наранбат
  2. М.Энхбаяр
  3. С.Шижирбааатар

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн цагаан бүсний мастерс ангилалын 77кг-ийн жинд

  1. Ж.Алтантулга
  2. Б.Батхүү

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн цагаан бүсний 77 кг-ийн жинд

  1. Б.Даваажамц
  2. Х.Цогжаргал
  3. П.Буянтөгс

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн цагаан бүсний 85кг-ийн жинд

  1. Мөнх-Амгалан
  2. Мөнхбаясгалан
  3. М.Машбат
  4. П.Ганзориг

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн мастерс ангилалын цагаан бүсний 94 кг-ийн жинд

  1. Ө.Ганболд
  2. Б.Болорчулуун
  3. Л.Золбоо

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийнмастерс 2 ангилалын цагаан бүсний 94 кг-ийн жинд

  1. С.Жиеэнхаан
  2. Ц.Чинбат
  3. Н.Тайван-Ертөнц

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн мастерс ангилалын цагаан бүсний 85-ийн жинд

  1. Л.Лхүнрэв
  2. Ж.Мягмарсүрэн
  3. Б.Эрдэнэбилэг

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн мастерс ангилалын цагаан бүсний 94 кг-ийн жинд

  1. Э.Батболор
  2. Ч.Самдан
  3. А.Ууганбат

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн цагаан бүсний 110кг-ийн жинд

  1. Б.Батзориг
  2. И.Хосбаяр
  3. Ч.Ган-Эрдэнэ

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн цагаан бүсний 62 кг-ийн жинд

  1. Г.Баяндүүрэн
  2. Б.Гантогтох
  3. Д.Одгэрэл
  4. Б.Батмөнх

Насанд хүрэгчдийн эмэгтэй хөх бүсний 62 кг-ийн жинд

  1. Ц.Сүнжидмаа
  2. Г.Наранцэцэг
  3. Ц.Удвал

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн мастерс ангилалын хөх бүсний 69 кг-ийн жинд

  1. Б.Моломжамц
  2. С.Орхонбаатар

Насанд хүрэгчдийн эмэгтэй хөх бүсний 70 кг-ийн жинд

  1. С.Адилцэцэг
  2. Ж.Ариунтуул

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн мастерс 2 ангилалын хөх бүсний 77кг-ийн жинд

  1. Д.Бат-Амгалан
  2. Н.Мөнхбаяр
  3. Б.Энхтүвшин

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн хөх бүсний 77кг-ийн жинд

  1. Д.Алтансүх
  2. Н.Балжинням
  3. Чойжилсүрэн

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн мастерсын хөх бүсний 77кг-ийн жинд

  1. Б.Түвшин
  2. Т.Отгонзаяа
  3. З.Төгөлдөр

Насанд хүрэгчдийн эмэгтэй хөх бүсний 90 кг-ийн жинд

  1. Н.Балжинням
  2. М.Бямбажав
  3. Г.Сарангоо

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн хөх бүсний 110 кг-ийн жинд

  1. Г.Алтанбагана
  2. Б.Өнөржаргал
  3. Х.Мөнхмандах

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн мастерс 2 ангилалын хөх бүсний 94 кг-ийн жинд

  1. Э.Ганзориг
  2. Б.Сэргэлэн

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн мастерс ангилалын хөх бүсний 85-ийн жинд

  1. Б.Батдэлгэр
  2. Б.Сүх-Очир
  3. Д.Пүрэвдагва

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн хөх бүсний 85-ийн жинд

  1. Т.Нэмэхбаяр
  2. А.Мөнхжааргал
  3. Н.Давааням

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн мастерс ангиллын хөх бүсний 110-ийн жинд

  1. Г.Түвшинжаргал
  2. Ж.Амартүвшин
  3. Ж.Наранпүрэв
  4. Ш.Баянмөнх

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн мастерс ангиллын цагаан бүсний 110-ийн жинд

  1. Л.Батсайхан
  2. М.Жаргалсайхан
  3. М.Баттүшиг

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн мастерс 2 ангиллын цагаан бүсний 110-ийн жинд

  1. Б.Сүхбаатар
  2. Ч.Булганхүү
  3. О.Баярхүү

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн ягаан бүсний 85-ийн жинд

  1. Х.Оюунбат
  2. Б.Эрхэмбаяр

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн ягаан бүсний 94-ийн жинд

  1. А.Баасандорж

Насанд хүрэгчдийн эрэгтэйчүүдийн хүрэн бүсний 69-ийн жинд

  1. М.Батбилэг
  2. Б.Батбаяр

 

Бусдад түгээх
  • gplus

Сэтгэгдэл үлдээх

Уншигчдын бичсэн сэтгэгдэлд olloo.mn хариуцлага хүлээхгүй болно.
ХХЗХ-ны журмын дагуу зvй зохисгүй зарим үг, хэллэгийг хязгаарласан тул ТА сэтгэгдэл бичихдээ хууль зvйн болон ёс суртахууны хэм хэмжээг хүндэтгэнэ үү. Хэм хэмжээг зөрчсөн сэтгэгдэлийг админ устгах эрхтэй. Сэтгэгдэлтэй холбоотой санал гомдолыг 772-01100 утсаар хүлээн авна.

Сэтгэгдэлээ бичихХураах

тэмдэгтэнд багтааж бичнэ үү.